Конкурс за стипендирање на студенти на втор циклус студии

| On 09, Nov 2018

Конкурсот е наменет за студентите запишани на втор циклус на студии, на студиските програми во УКИМ-ИЗИИС, во учебната 2018/2019 г. кои имаат државјанство на Р. Македонија и среден успех од прв циклус на студии поголем од 8.0.

Стипендијата која е се доделува е во износ еквивалентен на трошоците за студирање на вториот циклус.

Студентот корисник треба да ги заврши студиите и да ја одбрани магистерската теза во рок најдоцна од 6 месеци по завршувањето на студиската програма. Во спортивно студентот треба да ја врати стипендијата, односно да ги плати трошоците за студирање согласно објавениот конкурс за упис.

Конкурсот е отворен до 19.11.2018 година.

Потребни документи:

• мотивациско писмо
  • државјанство
  • среден просек од прв циклус на студии

Документите да се достават по пошта или лично во плик ( со назнака “пријава за стипендирање за втор циклус“ ) во архивата на ИЗИИС, најдоцна до 16-11-2018 г.