Visit of the Civil Engineering Faculty at the University in Mostar

| On 17, Apr 2019

On 11 April 2019, the director of the Institute of Earthquake Engineering and Engineering Seismology (UKIM-IZIIS) – Prof. Dr. Vlatko Sheshov and the head of the Dynamic Testing Laboratory – Prof. Dr. Lidija Krstevska visited the Civil Engineering Faculty at the University in Mostar, Bosnia and Herzegovina. The possibilities for intensification and widening of the scientific-technical cooperation and cooperation in the sphere of education were considered in a friendly atmosphere and during constructive professional discussions with the colleagues and the dean of the faculty – Prof. Dr. Maja Prskalo. For that purpose, a Memorandum on Mutual Cooperation was signed.

mostar1

На 11 Април 2019 год. директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија УКИМ-ИЗИИС проф. д-р. Влатко Шешов и раководителот на Лабораторијата за динамички испитувања проф. д-р. Лидија Крстевска остварија работна посета на Градежниот факултет на Универзитетот во Мостар, Босна и Херцеговина. Во пријателска атмосфера и конструктивна професионална дискусија со колегите и деканот проф. д-р. Маја Прскало беа разгледани можностите за интензивирање и проширување на научно-техничката и едукативната соработка, а за таа цел беше потпишан и Меморандум за меѓусебна соработка.