Visit of the Faculty of Civil Engineering, Architecture and Geodesy at the University in Split, Croatia

| On 17, Apr 2019

On 9 and 10 April 2019, the director of the Institute of Earthquake Engineering and Engineering Seismology (UKIM-IZIIS) – Prof. Dr. Vlatko Sheshov and the head of the Dynamic Testing Laboratory – Prof. Dr. Lidija Krstevska visited the Faculty of Civil Engineering, Architecture and Geodesy at the University in Split, Croatia. In a friendly atmosphere and during constructive professional discussions with the colleagues and the dean – Prof. Dr. Niksha Jajac, the possibilities for widening of the scientific-technical cooperation and cooperation in the sphere of education were considered. For that purpose, the parties signed a Memorandum for Mutual Cooperation.

split1

На 9 и 10 Април 2019 год. директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија УКИМ-ИЗИИС проф. д-р. Влатко Шешов и раководителот на Лабораторијата за динамички испитувања проф. д-р. Лидија Крстевска остварија работна посета на Факултетот за градежништво, архитектура и геодезија на Универзитетот во Сплит, Република Хрватска. Во пријателска атмосфера и конструктивна професионална дискусија со колегите и деканот проф. д-р. Никша Јајац, беа разгледани можностите за проширување на научно-техничката и едукативната соработка, а беше потпишан и Меморандуми за меѓусебна соработка.

Next Story

This is the most recent story.